Перейти до вмісту

Діяльність Босих Кармелітів у Бердичеві (частина 4)

 

3.3 Видавнича діяльність 

Не маючи, як колись, своєї власної друкарні, босі кармеліти користуються видавництвом Босих Кармелітів у Кракові (Польща) й послугами інших католицьких і світських видавництв в Україні та продовжують видавати українською  мовою книги, альбоми, молитовники, брошури, листівки на Санктуарійну, Марійну, кармелітську, богословську, історичну та науково-популярну тематику, наново долучаючись до величної спадщини видавничої діяльності.

 

3.4 Культурні заходи

Для гармонійного розвитку кожної людини велике значення має вплив культури, а у релігійному житті – це, перш за все, культура духу. Отже, прагнучи принести добро кожному суспільству, кармеліти беруть участь у культурному житті міста, долучаючись до різних аспектів особистої культури. Так, під час проведення Днів польської культури у Бердичеві кармеліти активно долучаються до святкування, надаючи приміщення костелу, організовуючи виставки, приймаючи гостей, беручи участь у публічних лекціях та інших заходах. Протягом багатьох років існує тісна співпраця з місцевими засобами масової інформації — ТРК ВІК, Польське радіо Бердичів, квартальник “Мозаїка Бердичівська”, а також з музеями, в тому числі з краєзнавчим музеєм міста Бердичева. При монастирі кармелітів було відкрито музей Джозефа Конрада (Коженьовського) з сучасним мультимедійним обладнанням. У нижньому храмі діє постійна виставка, присвячена історії Санктуарію Бердичівської Божої Матері, а також організовуються виставкові експозиції на різну тематику, котрі відвідують діти і молодь з бердичівських шкіл, гості нашого міста.

У співпраці парафії з Соціальним центром готуються до показу різні театральні вистави, музичні концерти, проводяться вечори поезії та зустрічі з цікавими людьми. 

Під патронатом і духовною опікою монастиря діє молодіжна футбольна команда ФК “Кармель”, яка бере участь у футбольних турнірах (неодноразово виборювала медалі та кубки) та в окружному чемпіонаті.

3.5 Благодійність

Костел постійно допомагає нужденним, бідним, самотнім і хворим. Протягом багатьох років цю роботу виконують парафіяни благодійної організації Карітас, організовуючи збір коштів, продуктів харчування, матеріальну допомогу  для підтримки найбільш нужденних. Посилки прибувають з Польщі та інших країн. Організовано кухню для бідних, а нині провадиться  збір коштів і необхідних речей  для воїнів Збройних Сил України, котрі захищають нашу Україну від російських окупантів.

Постійною сакраментально-пастирською та матеріальною турботою і допомогою оточені хворі й літні люди, котрих відвідують священики, члени Легіону Марії та інших спільнот парафії удома, в лікарнях або в геріатричному пансіонаті.

3.6 Соціальний центр

У 2012 році при Санктуарії було відкрито Соціально-терапевтичний центр “Кармель”, який здійснює широку соціальну, дидактично-виховну, терапевтичну та культурно-освітню діяльність. У першій половині дня фахівці проводять заняття для людей з обмеженими можливостями та певними розумовими проблемами, а по обіді – заняття для дітей та молоді, курси для старших людей. При центрі діють

– дитяча світлиця (діти мають змогу пообідати, виконати домашнє завдання, погратися; з ними проводять заняття з мистецтва, музики, танців);

– центр навчання (польська та англійська мови, Клуб активної молоді);

– комп’ютерна кімната (комп’ютерні курси для літніх людей, курси фотошопу, інтернет-кафе);

– театральна  трупа.

4. Завершення

Діяльність босих кармелітів, як споглядально-активного Ордена, поєднує у собі  два елементи — роботу над собою, над своїм духовним розвитком та служіння іншим,  участь у різних царинах життя й діяльності людини. Нова епоха, нові часи, зміни, що відбуваються у світі та постійний поступ людства диктують нові й нові потреби, з котрими слід рахуватись і на котрі треба дати відповідь, порадити, як мудро подолати ту чи іншу проблему. У такій ситуації – часом кращій, часом гіршій – опинились і кармеліти босі, що повернулись до Бердичева.

Значні запити, що виникли у вищезазначених сферах діяльності ченців, дали можливість працювати на багатьох рівнях — як на першому етапі опіки над Санктуарієм (1630-1926), так і після його повернення Ордену в 1991 році.  Прийнявши під свою опіку святиню Матері Божої Бердичівської, брати кармеліти зустрічають паломників, відвідувачів, представників влади, ієрархів церкви, а також звичайних людей, які шукають істину, потребують допомоги, загублених у житті й знедолених.

 

Через молитву і пастирське служіння брати кармеліти  рятують душі; завдяки навчально-педагогічній роботі молоде покоління має добрий старт у житті й особистому розвитку; наукові розвідки, видавнича та культурна діяльність роблять вагомий внесок у підвищення рівня життя суспільства; через самовіддану благодійну діяльність надається  допомога найбільш нужденним; активна участь у громадському та політичному житті формує патріотичні цінності, скеровані на захист Батьківщини від російського агресора.

Босі кармеліти, неодноразово силоміць відлучені від своєї пастви, щоразу поверталися з новими мотиваціями, критеріями і відповідними засобами для служіння Богові й потребуючій людині. Діяльність Ордена назавжди вписано золотими літерами в історію міста, він став ніби його невід’ємною частиною, гарною візитівкою Бердичева. Проголошення цього храму Національним Санктуарієм України свідчить про високу оцінку діяльності кармелітів і водночас ставить перед ними ще вищі вимоги.

о. Павло Ферко OCD