„Завжди Носіть святий Скапулярій. Я завжди його ношу і багато отримав корисного з цієї побожності. Залишався я йому вірним , а він став для мене моєю сило”. (св. Йоан Павло II)
Кармелітський скапулярій Пресвятої Богородиці з гори Кармель тісно пов’язаний з історією і духовністю Ордену Кармелітів. За традицією, вночі із 15 на 16 липня Матінка Божа об’явилася святому Симонові Штоку – Генералові Ордену Кармелітів – і сказала: „Улюблений сину! Прийми Скапулярій твого ордену, привілей для тебе і кармелітів. Хто в ньому помре, не зазнає вогню вічного. Ось знак спасіння, порятунок у небезпеках, завіт миру і вічного зобов’язання”. Всі привілеї і благодаті св. Скапулярія були багаторазово підтверджені Столицею Апостольською. Підтвердили їх Папа Климент VII, Пій V, Григорій XIII, Павло V, Климент X, а побожність до св. Скапулярія рекомендували вірним Папа Пій XI, Пій XII, Павло VI та Йоан Павло II.
Скапулярій за своєю сутністю є „хабітом”. Той, хто його приймає, приєднується до кармелітського Ордену, який покликаний служінню Пресвятій Богородиці, щоб досвідчити солодку і материнську присутність Марії у повсякденному житті. Серцем цієї побожності є віддання себе Господу, за прикладом Марії, через присвячення себе Їй, життя в поєднанні з Нею, наслідування Її чеснот.
Духовне значення Скапулярія
- Скапулярій є Марійною Шатою, знаком покути і навернення
Хто приймає Скапулярій, відрікається від злого духа, відновлює обітниці хрещення і віддає себе Марії як Її дитя. Хто приймає Скапулярій, той приймає до себе Марію, як прийняв її св. Йоан Апостол під хрестом, щоб жити з Нею в єдності і Їй служити.
- Скапулярій означає присвячення себе Непорочному Серцю Марії і наслідування Її чеснот, особливо чесноти чистоти і покори. „Нехай всі, хто носить св. Скапулярій, який є пам’яткою, отриманою від Богородиці, бачать в ньому знак присвячення себе Непорочному Серцю Марії ” (св. Йоан Павло II).
- Скапулярій означає обітницю приятелювання з Марією,
в якій Вона обіцяє допомагати нам у нашому спасінні, а ми обіцяємо наслідувати Її, служити Їй і розповсюджувати Її честь. - Скапулярій означає чернечу рясу Ордену, який покликаний служінню і шануванню Матері Божої. Приймаючи Скапулярій, прагнемо жити духом Кармелю, виконувати ту ж саму місію і жити у єдності з Марією, для Марії, через Марію і в Марії
Обітниці Скапулярія
Вся кармелітська традиція поєднана зі св. Скапулярієм двома великими обітницями Марії і двома благодатями, які з них виходять:
- Хто в ньому помре, не зазнає вогню вічного
(слова Матері Божої сказані св. Симонові Штоку). Цим Марія обіцяє всім, хто носить Скапулярій, допомагати на дорозі спасіння. - Порятунок із чистилища в першу суботу після смерті.
Це так званий привілей суботній. Матір Божа обіцяє про швидкий порятунок із чистилища (булла Папи Йоана XXII 1322 року) тим, хто носить Скапулярій, збереже чистоту і вірність у сімейному чи богопосвяченому житті, а також буде вірний молитві: „Я, ваша Матір, в першу суботу після вашої смерті з любов’ю прийду до вас і скільки вас зустріну в чистилищі, звільню і проведу вас на святу Гору вічного життя”. Марія цим самим обіцяє всім, хто носить Скапулярій, допомагати в дорозі до святості. - Допомога і захист проти небезпек душі і тіла.
Марія обіцяє підтримувати нас в дорозі наслідування Христа, а особливо в годині нашої смерті. Обіцяє допомогти нам в останній боротьбі за вічне життя. - Участь у духовному багатстві кармелітського Ордену під час життя і після смерті (під час св. Меси, покутах, молитві і жертовності), бо наша Матір і Цариця Кармелю єднає із собою в одну Родину тих, хто приймає Скапулярій.
Зобов’язання тих, хто носить Скапулярій
Щоб отримати всю велич обітниць пов’язаних зі св. Скапулярієм, потрібно усвідомити готовність взяти на себе деякі зобов’язання:
- Зобов’язуємося піклуватися про своє спасіння.
Первинні вимоги для отримання першої обітниці: піклування про своє спасіння, дотримання заповідей Божих і церковних, уникання смертельного гріха і жити в освяченій благодаті. Має бути свідома і добровільна пожертва, самозречення і покута з метою перемагати зло, а також нагорода Богу і для освячення ближніх. - Зобов’язуємося дотримуватися вірності і чистоти в сімейному чи богопосвяченому житті, наслідувати чесноти Матері Божої і старатися жити у святості, щоб за Її заступництвом бути врятованим із чистилища. Щодня треба знайти час на роздуми про життя Марії і про Її служіння Богу (наприклад, у таємницях Розарію), щоб могти Її наслідувати.
- Зобов’язуємося до щоденної молитви, а особливо до Марії.
Щодня відновлюємо наше присвячення Марії через молитву, яка була дана під час прийняття Скапулярія («Під Твою милість…», «В мене тисячі проблем…» тощо). - Зобов’язуємося жити духовністю Ордену Кармелітів
у характері нашого покликання і в єдності з цілим Орденом. Зобов’язуємося раз на рік, від 7 по 15 липня, відправити дев’ятницю до Матері Божої св. Скапулярія (особисто або у спільноті) і під час Урочистості 16 липня приступити до святих Таїнств, щоб отримати повний відпуст, жертвуючи за себе і за померлих.
Вказівки до Скапулярія
Щоб гідно прийняти і носити Скапулярій, потрібно :
- Придбати Скапулярій.
- Приготуватися духовно через святі Таїнства.
- Попросити священика у своїй парафії або кармелітському монастирі, щоб посвятив і надів Скапулярій. Кожен католицький священник і диякон можуть посвятити і надіти кармелітський Скапулярій за спеціально затвердженим Обрядом.
- Заповнити анкету про прийняття Скапулярія і переслати до нашого бердичівського Санктуарія, щоб ми могли вписати Вас до Книги Родини св. Скапулярія.
Скапулярій носимо на шиї так, щоб одна його частина була на грудях, а друга – на спині (можна його пізніше замінити на скапулярний медальйон.
Якщо Ви вирішите замінити Скапулярій на більш новий або на медальйон, то викидати його не можна, бо він освячений. Скапулярій потрібно спалити.