Перейти до вмісту

Урочистість святого Йоана від Хреста, Пресвітера і Вчителя Церкви

«Душу, яка поєднана з Богом, сатана боїться так, як самого Бога».
Св. Йоан від Хреста

Святий Йоан від Хреста, у миру Хуан де Єпес Альварес, народився 24 червня 1542 року у місті Фонтіверос, Іспанія. Він став не лише одним з найвідоміших християнських містиків, але і прославився, як поет, Вчитель Церкви, реформатор іспанського чернецтва та співзасновник контемплятивно-чинного ордену босих кармелітів.
Йоан став монахом-кармелітом у 1563 році та був висвячений на священника у 1567 році. Свята Тереза від Ісуса Авільська, заручилася його підтримкою у поверненні життя кармелітського ордену до його первісного дотримання аскези. Через рік у Дуруело Йоан разом ще з двома братами розпочали життя у першому відновленому монастирі босих кармелітів.
Однак реформа, спричинила суперечки в ордені. Через інтриги суперників і недоброзичливців, Йоана ув’язнили в Толедо. Там він написав деякі зі своїх найкращих віршів. Звільнившись у серпні 1578 року, Йоан згодом отримав високу посаду в ордені, ставши вікарієм провінціала Андалусії з 1585 по 1587 роки. Помер Йоан від Хреста 14 грудня 1591 року після важкої хвороби.
Йоан від Хреста став відомий завдяки тому, що схематизував етапи містичного сходження, яке в тиші веде людину від негармонійних відволікань світу до піднесеного миру і возз’єднання між душею та Богом. Схематизація Йоана поєднує поетичну чутливість до нюансів містичного досвіду з богословською та філософською точністю. У цьому він спирався на спадщину святого Томи Аквінського.
Завдяки своїм яскравим віршам «Cántico espiritual» («Духовна пісня»), «Noche oscura» («Темна ніч») та «Llama de amor viva» («Живе полум’я любові») він досягає першості в іспанській містичній літературі, виражаючи досвід містичного союзу з Христом.
У «Темній ночі» (мабуть, його найвідомішому творі) він описує процес, за допомогою якого душа позбавляється своєї прихильності до всього й зрештою проходить через особистий досвід Розп’яття Христа на Його Славу. Лірика складається з восьми строф, «у яких душа співає про щасливу пригоду, яку вона зазнала, проходячи крізь темну ніч віри… до єднання з Коханим».
Хоча Йоан від Хреста і досягає вершин ліризму, він також зіштовхує читача із значними труднощами. Те саме слово може повторюватися двічі в чотирьох рядках вірша, приховуючи при цьому різний сенс, над яким читачу необхідно замислюватися.
Йоан від Хреста був канонізований Папою Бенедиктом XIII у 1726 році, а Папа Пій ХІ у 1926 році проголосив його Учителем Церкви. Він є покровителем містиків, а також поетів.