14 грудня згадуємо святого Йоана від Хреста, іспанського містика XVI століття, Вчителя Церкви, співзасновника разом зі святою Терезою Авільською – Ордену Босих Кармелітів.
Одним зі світил, які допомагають пізнати особистість Святого Йоана від Хреста, є його поезія. Із неї дізнаємося про людину, яка читає світ в пошуку інформації про свого, понад усе улюбленого Бога. Це читання є цілковито визволене із маніпуляції озлобленого аскета, який підозрював би у кожному предметі можливість розбещеності, є також визволене від наївності ривка, схильного до захоплення з приводу будь-якого враження.
В поезії Йоана знаходимо прості речі, які стають носіями несподіваної глибини. Ця властивість його віршів дозволяє інтерпретатором писати цілі томи на тему окремих його символів.
Найбільш відомим прикладом є символ ночі, який Йоан використовує в незрівнянний спосіб. До значення цього символу приєднується символ дров, які під впливом вогню стають жаром і вогнем, символ живого полум’я, та вечері, «що полегшує та закохує».
Через ці образи знаходимо реальності надприродні.
Перш за все, під символом «ночі» знайдемо Бога, який вводить душу в темряву, щоб самому бути її провідником та світлом. Під символом «живого полум’я», побачимо Духа Святого, котрий перемінює душу в любов. Неповторне поєднання Бога з душею знайдемо у символі «вечері закоханих», у якій одночасно із діленням хліба передається правда про своє життя та сповіщення взаємного віддання.
Нагромадження образів дозволяє нам впізнати в Йоані людину, яка живе з відкритими очима. Мандрує у своєму вбогому габіті не тільки через світ природніх явищ, але також глибоко задіяний у світі людської приязні, в якій люди один одному дають свідчення про своє життя з Богом, моляться один за одного, підтримують у вірі, надії, обдаровують довірою та любов’ю.
Ця ж приязнь спонукає Йоана написати коментарі до своїх поем. Ці коментарі відомі сьогодні, як одні із найбільш геніальних творів про дорогу людини до Бога: «Сходження на Гору Кармель», «Темна ніч», «Живе полум’я любові», «Духовна Пісня». На їх підставі Церква визнає Йоана від Хреста Вчителем Католицької Церкви.
Прочитаймо деякі куплети поеми «Духовна Пісня».
Я переконаний, що ці чарівні вірші, не одному читачеві дозволять відчути приязнь з їхнім автором.
- Де Ти сховався, Улюблений,
Мене полишивши в риданнях гірких?
Неначе олень, утік,
Рану завдавши мені,
З лементом я побігла услід, а Ти зник.
14. Коханий мій, наче гори,
На безліч долин самотніх Він схожий,
На острови чудові,
На течію рік дзвінку,
На вітер, що наспів любовний приносить
15. Ця ніч така тиха,
Відкрита зорі світанковій – Аврорі,
Згасаюча музика,
Дзвеняча самотність,
Вечеря солодка, що будить кохання.
(текст куплетів взятий з Книги Олега Бєлінського «І Слово було у Бога»)
Отець Рафаїл Мишковський OCD