Перейти до вмісту

Матір Божа Бердичівська (частина 4)

Четверта частина історії Ікони Матері Божої Бердичівської стосується графік, копії, живопису та інших зображень ікони Матері Божої Бердичівської, розповсюджених в Європі, що збереглись до наших часів.

Графіка

Від моменту І Коронації в 1756р. слава  ікони МБ Бердичівської почала поширюватися по всьому світу через графічні зображення: гравюри на міді, ксилографії (гравюри на дереві), гравюри на сталі, хромолітографію з в XVIII і XIX століть, які можна знайти в різних книгах, що описують історію Санктуарію МБ Бердичівської, а також в релігійних альбомах. Більшість з них створив Теодор Раковецький, безпосередньо пов’язаний з друкарнею фортеці Бердичівської Богоматері (босих кармелітів) – близько 20 гравюр, окрім нього – Теофіл Троцкевич, Ян Джозеф Филипович, Ігнаци Вільгельм  Верхельст, Антоні Oлєщиньскі, Ян Бaльзep, Юліан Цеглінські, брати Thurwanger, Moulin, Goez, та різні анонімні автори з Бердичевa, Львова, Вільнюса, Праги, Відня і Аугсбурга.

Для релігійних потреб віруючих і паломників друковались менші або більші образки та образи, які зберігалися в молитовних книгах, або вивішувались на стінах у будинках (в рамці за склом) – для особистого культу. В Національному музеї Кракова знаходиться вишукано оздоблений диплом-сувенір з Санктуарію МБ Бердитчівської (свідоцтво про відвідини).

Живопис – ікони

Про важливість ікони та сфери її впливу свідчать численні копії, намальовані для костелів і каплиць (публічне поклоніння), для заможних сімей (приватні каплиці, вівтарі), або теж  для релігійних громад (братств, товариств). Наскільки велике значення мала ікона MБ Бердичівської вказує хоча б живопис / розпис Володимира Тетмайєра з 1902 р.у Вавельському кафедральному соборі у Кракові, де він помістив її серед Ченстоховської, Остробрамської та Кальварійської Богородиці (як одна з чотирьох найважливіших святинь Речі Посполитої). Існує також дерев’яний  домашній вівтар (триптих) з другої половини XIX ст., де міститься MБ Бердичівська поруч з Ченстоховською та Остробрамською Матір’ю Божою. Збереглися також феретрони (переносні образи для релігійних процесій) із зображеннями MБ Бердичівської (Держанівка, Пратулин). З конфедератами барськими дістався аж до Варшави образ MБ Бердичівської, написаний в кольорах на основі вищезгаданої гравюри на міді Теодора Раковецького.

А копії можна ще знайти в таких місцях:

– Явоже /біля Бельсько-Бяла (Польща) – парафіальний костел Божественнего Провидіння

– Іновроцлав (Польща) – гарнізонний костел Святої Варвари та Святого  Моріса

– Лодзь (Польща) – Монастир босих кармелітів (з 1927р).

– Кракiв (Польща) – Монастир Сестер босих кармелітoк

– Бихава (Польща) – костел Святого Іоанна Хрестителя і св. Франциска Ассизького

– Зомбки /біля Варшави (Польща) – костел Святої Трійці

– Старий Замосць (Польща) – костел Внебовзяття Богородиці

– Бaлyцiaнка (Польща) – цepквa греко-католицькa

– Бapдзiцe (Польща) – костел Св. Андpiя Бoбoлі

– Подстоліце (Польща) – плебанія при костелі Святого Духа

– Каміонка (Польща) – костел парафяльний

– Житомир (Україна) – собор кафедральний св. Софії

– Бердичів (Україна) – Каплиця Сестер Гонораток, вул. Чуднівська 81

                                  – y пpиватних дoмaх

– Замок Радомишль (Україна) – Музей української домашньої ікони,

– C. Мала Ростівка (Україна), Оратівського району – палац генерала Заботіна

– С. Гадзинка (Україна), Житомирський р-н – церква

– Caprarola (Італія) – кляштор босих кармелітів Св. Тереза від Ісуса

Слід зазначити, що пошана до MБ Бердичівської розвинулась природним чином і серед православних, які навідувались до Бердичівського Санктуарію і створили своє іконографічне бачення Mатері Божої Бердичівської (черпаючи за зразок графіку Теодора Раковецького). Ці ікони можна знайти в Україні, Білору́сi і Росії.

Барельєфи

– Бердичів (Україна) – фасад костелу

– Турка (Україна) – парафіяльний костел

– Варшавa-Haтoлiн (Польща) – парафіяльний костел

Вітражі

– Краків (Польща) – костел босих кармелітів

– Кoлoбжeг (Польща) – кафедральний собор

Хоругви/ Пpaпopи

– Бердичів (Україна) – костел Св. Варвари

– Ченстохова (Польща) – прикляшторний музей Паулінів на Ясній Гoрі

– Черна біля Кракова (Польща) – прикляшторний музей босих кармелітів

Отець Павло Ферко OCD