Перейти до вмісту

Матір Божа Бердичівська (частина 5)

П’ята частина історії Ікони Матері Божої Бердичівської присвячена книжковим публікаціям з історії ікони.

Книги та молитовники

Першим книжковою позицією, що стосується ікони Mатері Божої Бердичівської була Книга милостей і чудес, котра містить описи чудесних зцілень, оздоровлень, а навіть воскресінь – які стали основою для проголошення ікони милостями прославленою, а потім і прохань про коронацію. Після коронації в 1756 р. молитовники та книги (так як образки, медальйончики та копії ікони) мали допомогти в розвитку і поширенню культу Чудотворного образу та являли собою свого роду запрошення до відвідин Бердичева.

Ось деякі з цих позицій:

1. “Притулок грішних у молебні до Пресвятої Діви, при введенні Братства Непорочного Зачаття до Бердичева Антонієм Ларисса Здановським, летичівського стольника (1762)”, Бердичів, 1762 р. (польською).

2. „Оздоба і Оборона Українського краю Пречудесна у Бердичівській Іконі Марія, Ватиканськими Коронами від Бенедикта XIV Папи коронована…”, Бердичів 1765 i 1767 р. – Ґжеґож Тшешньовскі.

3. „Корона оздоблена 12 зірками. Діва Марія в іконі Бердичівській, тобто Годинки”, Бердичів 1768 р. – опрацювання Г. Касперовіч.

4. “Відомості про чудесний образ Пресвятої Діви Марії Бердичівської, Щоденник релігійно-моральний, т. ХХІІІ, Варшава 1852 р., сс. 57-65 – автор А. Гроза.

5.“Вівтарик бердичівській або збір молитов…”, Київ 1856 р. – упорядник А. Гроза.

6. “Про чудесні ікони в Польщі Пресвятої Матері Божої. Відомості історичні, бібліографічні та іконографічні”, Краків, 1902 р., сс. 14-35 – зібрав Вацлав з Сулгостова (Е.Новаковскі).

7. “Історія по-кармелітанського монастиря і костелу Пресвятої Діви Марії у Бердичеві”, уклав і видав о. Діонізій Бончковський, колишній бердичівський настоятель, Варшава, 1912р.

8. Ванат Бенігнус Юзеф ОСD, „Санктуарій Матері Божої Шкаплерної у Бердичеві”, Краків 1998 r.

9. Ванат Бенігнус Юзеф OCD, “Монастир босих кармелітів у Бердичеві на Україні”, монографічне дослідження, Краків 2007 r.

10. „Санктуарій Матері Божої Бердичiвcької”, Вiнниця 2012 r. (фoтoaльбoм).

11. Ванат Бенігнус Юзеф ОСD, „Санктуарій Матері Божої Cвятoгo Cкапyлярiю у Бердичеві”, Київ 2017 r.

Молитвa з XVIII ст. до Матері Божої Бердичівської

О найулюбленіша і дивовижна Володарко наша, Заступнице наша, єдина надіє наша, великими милостями та чудесами у тій святій іконі уславлена. Пресвята Діво Маріє, Мати Сина Божого, Улюблениця Духа Святого, до Тебе припадаємо, волаємо, стогнемо і зітхаємо, зглянься на нас оком Твоєї Милості й рятуй нас у потребах наших. Утішителько наша! – борони нас від напастей видимих та невидимих ворогів наших; випроси нам справжню Милість Божу, борони нас від смертного гріха і від кожної зневаги Величі Божої; борони нас від несподіваної і раптової смерті. Перебувай з нами, Улюблена Мати, єдина надіє та Заступнице в усьому житті нашому, а особливо в останню хвилину життя. Відведи від нас всі сумніви у милосерді Сина Твого і Бога нашого. Добудь нам сердечне співчуття та жаль за гріхи наші, а потім виблагай милості Споглядання Пресвятого Образу Божого, щоб разом з Богом і тебе шанувати, з Богом, Який живе і царює навіки віків. Амінь!

Отець Павло Ферко OCD