Перейти до вмісту

Літургійний спомин Блаженної Терези Марії від Хреста

«Коли я була у світі, то завжди слідувала моді, і мене наслідували мої подружки. Тоді я подумала, якщо всі повторювали за мною погане, то повторять і хороше».

Тереза Аделаїда Цезарія Манетті народилася 2 березня 1846 року в селі Сан-Мартіно поблизу Кампі-Бізенціо, у передмісті Флоренції в родині Гаетана Манетті та Рози Рігалі. Її батько був продавцем свійської птиці. Він помер коли дівчинці було лише три роки. Мати, яка працювала хатньою робітницею, сама дбала про дочку та сина.

У 19 років з Терезою стався нещасний випадок, який на довгий час прикував її до ліжка. Саме тоді вона почула перший заклик від Бога присвятити Йому життя. Вона захотіла стати черницею, обравши собі для наслідування святу Терезу Авільську.

Дівчина безкоштовно навчала дітей бідняків. Її опікуном і духовним наставником став отець Ернест Якопоцці. За його благословенням у 1874 році Тереза з двома подругами-однодумцями заснувала громаду, яка присвятила себе молитві та служінню Богу. Ця маленька спільнота розташувалася у батьківському домі Терези. В цьому самому році Тереза разом  з подругами вступає до Світського Ордену Босих Кармелітів, щоб надати створеній спільноті кармелітський характер. Таким чином новостворена громада була прийнята до Ордену Кармелітів. Тереза взяла чернече ім’я Тереза Марія від Хреста.  1877 року вона отримала благословення приймати до свого згромадження дівчаток-сиріт і дбати про їхнє харчування і виховання. Також вона займалася освітою дівчат з бідних сімей та дбала про них, створюючи умови, які мали уберегти їх від спокус.

Громада росла надто швидко. Вже за два роки Терезі та її вихованкам довелося шукати більшого приміщення. Вони почали орендувати будиночок на березі річки Бізенціо. Місцеві селяни прозвали їх будинок «монастирком».

У липні 1885 року громада отримала назву Конгрегації Кармеліток Святої Терези. У 1887 році в Сан-Мартіно було засновано головний будинок конгрегації. 12 липня 1888 року Тереза Марія разом із двадцятьма сімома соратницями склала вічні чернечі обітниці і прийняла вбрання кармеліток.

Конгрегація отримала благословення на започаткування нових домів конгрегації по всій Італії, а в 1904 році після схвалення Правил конгрегації Святим Престолом, було відкрито будинки конгрегації в Сирії, Палестині, Лівані, Чехії та Бразилії. Також Терезу Марію дуже потішило, коли в 1902 році вдалося відкрити будинок у Флоренції, де було запроваджено безперервне поклоніння Пресвятим Дарам.

Життєвий шлях Терези Марії від Хреста був перекреслений раптово виявленою у неї в 1908 році невиліковною на той час хворобою. Вона померла 23 квітня 1910 року і була похована в Сан-Мартіно, в монастирі, заснованому нею.

19 жовтня 1986 року Папа Римський Йоан Павло II під час візиту до Флоренції проголосив Терезу Марію від Хреста Блаженною. 7 грудня 1999 року на прохання міської ради Флоренції та місцевих жителів її було проголошено покровителькою міста.

Згромадження, яке заснувала Блаженна Тереза Марія від Хреста, тепер відоме як Сестри Кармелітки святої Терези Флорентійської, для розрізнення від Сестер Кармеліток від  св. Терези з Турину. Сьогодні Згромадження Сестер Кармеліток святої Терези Флорентійської налічує близько 240 черниць.