Перейти до вмісту

1 жовтня – свято святої Терези від Дитяти Ісус і Пресвятого Обличчя, Діви і Вчителя Церкви

Я хочу, перебуваючи на небі, робити добро на землі.
Після смерті я пошлю на землю цілий дощ з троянд»
Свята Тереза від Дитяти Ісус

Свята Тереза від Дитяти Ісуса (Тереза Мартен) народилася 1873 року у місті Алансон, що у Франції. Її батьками були побожні Луї та Зелі Мартен. Тереза була наймолодшою з-поміж дев’яти дітей. Четверо з них померли зовсім маленькими. До того ж вже у віці п’яти років дівчинка лишилася без матері, яка померла від раку.

У 1882 році сама Тереза ледь не померла. Пізніше вона розповідала, що її зцілила посмішка Богородиці. Відтоді Тереза відчувала особливу близькість з Божою Матінкою і обрала Її своєї святою покровителькою.  

Тереза відчувала покликання до молитви за пропащі душі. Вона була готова страждати заради цього. Однією з її найвідоміших інтенцій була молитва за навернення жорстокого серійного вбивці.

У віці п’ятнадцяти років Тереза вступила до Кармелю і віднині звалася Тереза від Дитяти Ісус та Пресвятого Обличчя. Таке незвичайне ім’я Тереза вибрала не випадково. Вона завжди відчувала особливий духовний потяг до Різдва Христового, до маленького Ісуса, народженого у яслах, Божого Дитяти. Під час церемонії облучин Терези несподівано пішов сніг, хоча вже довгий час трималася доволі тепла погода.

«Коли я рушила до кляузури, мій погляд упав на статую Дитяти Ісуса, що усміхалася мені серед квітів та вогників. Обернувшись у бік внутрішнього двору, я побачила, що, попри м’яку погоду, він був укритий снігом. Яка делікатна увага з боку Ісуса! Прагнучи задовольнити найменше бажання своєї маленької нареченої, Він послав їй навіть це», – записала пізніше Тереза.

У монастирі свята Тереза пізнала «малу дорогу» до святості, яка полягала в цілковитій довірі до Бога і покладанні на його милосердя. З благословення настоятелів і під їх наглядом вона почала записувати спогади про своє дитинство і подальше життя. У рукописах і листах майбутня свята розкриває суть «малої дороги» до святості, повчає любові до Бога і ближнього, інтерпретує Святе Писання, навчає молитві.

Проте наприкінці життя сама Тереза відчувала «ніч віри», яка була спровокована її тяжким захворюванням на туберкульоз. Проте її віра витримала усі випробування. У 1897 році, перед лицем смерті, її останніми словами були: «Боже мій, люблю Тебе!».

Терезу від Дитятка Ісуса канонізував 1925 році Папа Пій ХІ, а в 1944 році Папа Пій XII проголосив її другою, разом зі святою Жанною д’Арк, покровителькою Франції, а також місіонерів і садівників, тих, хто втратив батьків, хворіє на туберкульоз.

У 1997 році святий Йоан Павло ІІ проголосив святу Терезу від Дитятки Ісуса Вчителем Церкви. Спомин святої у Католицькій Церкві є святом в Ордені Босих Кармелітів.

Цього дня освячують троянди, адже незадовго до своєї смерті свята Тереза обіцяла, що сипатиме з небес пелюстки троянд на знак Божої Благодаті.