Універсалізм св. Терези від Ісуса

1333783265710З серії: Духова традиція Кармелю

Коли я дивлюся на св. Терезу Авільську, то слова, які приходять на думку - це: УНІВЕРСАЛЬНІСТЬ, ПОВНОТА, ГАРМОНІЯ. Чому? Вивчаючи життя святих я помітив, що зазвичай кожен з них має якісь сильні сторони, свою специфіку. Використовуючи мову художника, можна сказати, що Божий пензлик намалював їх кількома основними кольорами. Якщо ж поглянути на життя Терези, то здається, що Божественний Художник використав майже всю палітру фарб. Рідко зустрічається такий святий, який мав би стільки різнопланових дарів. Ким же була св. Тереза від Ісуса?

МІСТИЧКА. Гаслом її життя могли б стати слова: «Хочу бачити Бога!». Її віра не заспокоїлась лише фактом визнання, що Бог є і що Йому треба служити. Віра спонукала Терезу шукати цього Бога, знайти Його і постійно жити у Божій присутності. Вона мала реальний досвід особистого спілкування з Господом. Свята зрозуміла найглибшу суть молитви. Ось як вона про це пише:

«Внутрішня молитва є нічим іншим, за моєю думкою, ніж довірливе і приятельське спілкування з Богом і вилита, повторена багато разів розмова з Тим, про кого знаємо, що нас любить» (Книга життя 8,5).

Як справжня жінка, вона інтуїтивно відчула, що суть молитви у діалозі любові з Тим, про кого знаємо, що нас любить. Тому Тереза повністю віддалась Богові в одному пориві любові і через молитву увійшла в дуже близькі стосунки зі своїм Укоханим-Господом. У відповідь Бог обдаровує її найрізноманітнішими духовними дарами. Передусім вона жила в героїчному ступені надприродними теологальними чеснотами віри, надії і любові. Також в її житті надзвичайно часто проявились цілий ряд містичних явищ, наприклад: екстази, левітації, різного роду об’явлення. В області молитви та містики Тереза стала одним з найбільших авторитетів, на якого до сьогодні часто посилаються численні теологи і проповідники.

ПРИЯТЕЛЬКА. Жінка реалізується у першу чергу у стосунках. Вона особливо відкрита на взаємовідносини. Свята Тереза, як видно з її біографії, була великим майстром у людських взаємовідносинах. Її любили, поважали, до неї приходили за порадою, у неї шукали розради, її посилали владнати важкі справи, навколо неї гуртувалися. Вона була прикладом людини емпатичної, відкритої, дружньої. За життя Тереза мала багато друзів, причому з різних суспільних прошарків. Читаючи її твори та листи, ми бачимо особу, повну гармонії, любові, мудрості, оптимізму та гумору, яка досконало будує відносини з оточуючими її людьми. Будуючи і підтримуючи свої численні контакти, вона одночасно розуміє потребу очищення цих стосунків і переведення їх на духовний рівень. Про це вона дуже багато пише, зокрема у своїх творах: «Шлях досконалості» та «Внутрішній замок».

ДІЯЧКА. Чоловік передусім реалізовується у діяльності. Він завойовує світ, годує родину. Якщо глянути з цієї точки зору, то видно, що Тереза теж досягла значних успіхів у чеснотах, типових для чоловіків. Дивлячись на потреби Церкви, вона не могла сидіти без діла і лише вболівати над труднощами - її відповіддю стало заснування нового Ордену Босих Кармелітів. Заснування сімнадцяти монастирів Босих Кармеліток та співпраця у відкритті кількох монастирів Босих Кармелітів – для однієї жінки – це не мало. Духовний лідер, вмілий дипломат, невтомний засновник монастирів, неабиякий фінансист – ці всі епітети можна віднести до Терези. Вона вміла переконати і зєднати для спільної справи як бідних цього світу, так і вельмож. До неї прислухався іспанський король Филип ІІ, багато знатних осіб мало за честь прийняти у себе в домі Святу. А скільки перешкод, бур і переслідувань їй потрібно було подолати на дорозі Реформи Ордену! Біографію кожного чоловіка прикрасили б такі досягнення.

teresa de jesus webВЧИТЕЛЬ ЦЕРКВИ, ПИСЬМЕННИЦЯ. Тереза, як справжній реформатор і засновник Відновленого Кармелю, у проміжках між молитвою і виснажливою працею, встигає писати послання своїм духовним донькам та провадить широку кореспонденцію. Так повстають її твори:  «Книга життя», «Книга фундацій», ««Шлях досконалості» та «Внутрішній замок», які належать до справжніх перлин світової містичної літератури. У 1970 році Тереза разом з Катериною зі Сієни були проголошені першими жінками – Вчителями Церкви. До сьогоднішнього дня жоден поважний католицький трактат про молитву не обходить своєю увагою містичний досвід Терези з Авілі, описаний у її творах.

Потрібно також відмітити, що Тереза увійшла до числа класиків не лише до церковної літератури, але також і світської. В Іспанії її твори вивчають у школах, вона є одною із значних постатей в іспанській літературі XVI століття.

ПЕРЕМОЖНИЦЯ НАД ХВОРОБАМИ ТА СТРАЖДАННЯМИ

У своєму житті Свята багато хворіла та страждала. В певний час її стан був настільки важким, що рідні вважали її мертвою. І все-таки Тереза перемагає свою хворобу і повертається до повноцінного життя. Коли розпочалось діло реформи Кармелю, на її долю припала потужна хвиля різних страждань і переслідувань. Вона їх долає, залишаючи нам приклад бажання до життя, мужності та витривалості. Свій секрет стійкості Тереза виразила в таких словах:

«Той, хто дійсно закоханий, повинен мати незмінну, заключену раз на завжди умову зі своїм Улюбленим, що цілковито належить Йому і що ні в чому не буде шукати себе. Якщо Господь це терпить, чому ми не мали б це терпіти?».

Зректися себе і повністю віддатись Господу – ось що дає душі стійкість у випробовуваннях. Пройшовши очищення через численні страждання, Тереза оновленою повертається до плідного апостольського життя. Вивчаючи її життя, можна глибше зрозуміти Божу педагогіку у проваджені хворих осіб. Це зрозуміння може внести багато миру і світла у багатостраждальні душі.

Отже бачимо, як гармонійно сплелись в святій Терезі різноманітні Божі дари. Деякі з цих дарів були б характерні більше для жінок, інші для чоловіків; деякі для діяльних натур, ще інші для споглядальних. У житті ж нашої святої Бог вирішив проявити своєрідну повноту і універсальність. Саме тому для мене св. Тереза Авільська є прикладом УНІВЕРСАЛЬНОЇ СВЯТОЇ. 

о. Олег Кондратюк OCD