Матір Божа Бердичівська (частина 6)

7Із серії: "Історія Ікони"

о. Павло Ферко OCD

______

6.Шocта частина присвячена книжковим публікаціям з історії ікони MБ Бердичівської.

Книги та молитовники

Першим книжковою позицією, що стосується ікони MБ Бердичівської була Книга милостей і чудес, котра містить описи чудесних зцілень, оздоровлень, а навіть воскресінь - які стали основою для проголошення ікони милостями прославленою, а потім і прохань про коронацію. Після коронації в 1756 р. молитовники та книги (так як образки, медальйончики та копії ікони) мали допомогти в розвитку і поширенню культу Чудотворного образу та являли собою свого роду запрошення до відвідин Бердичева. Дужe гapними i видатними були також калeндapі.

Ось деякі з цих позицій:

1. „Ucieczka grzesznym w nabożeństwie do Najświętszej Panny, przy wprowadzeniu Bractwa Niepokalanego Poczęcia do Berdyczowa przez Antoniego Laryssy Zdanowskiego, stolnika latyczowskiego (1762)”, Berdyczów 1762 r.

2.„Ozdoba y Obrona Ukraińskich Kraiow Przecudowna w Berdyczowskim Obrazie Marya, Watykańskiemi Koronami od Benedykta XIV Papieża Ukoronowana…”, Berdyczów 1765 i 1767 r. – Grzegorz Trześniowski.

3. „Korona 12 gwiazdami ozdobionaMarya Panna w obrazie Berdyczowskim, to jest Godzinki”, Berdyczów 1768 r. – opracowanie G. Kasperowicz.

4. „Wiadomość o cudownym obrazie Najśw. Maryi Panny Berdyczowskiej, [w:] Pamiętnik Religijno-Moralny, t.XXIII, Warszawa 1852 r., ss. 57-65 – napisana przez A. Grozę.

5.„Ołtarzyk berdyczowski albo zbiór modlitw…”, Kijów 1856 r. – ułożony przez A. Grozę.

6. „O cudownych obrazach w Polsce przenajświętszej Matki Bożej. Wiadomości historyczne, bibliograficzne i ikonograficzne”, Kraków 1902 r., ss.14-35 – zebrał Wacław z Sulgostowa[E. Nowakowski].

7.“Historia po-karmelitańskiego klasztoru i kościoła Najśw. Maryi Panny w Berdyczowie”, ułożył i wydał ks. D[ionizy] Bączkowski, b. proboszcz berdyczowski, Warszawa 1912 r.

8. Moвчaнівcький T., „Бердичiвcький Запoвiдник”., Київ 1931 p.

9. Ванат Бенігнус Юзеф ОСD, „Санктуарій Матері Божої Шкаплерної у Бердичеві”, Краків 1998p.

10. Widacka Hanna, „Matka Boska Berdyczowska w grafice XVIII i XIX wieku”., Warszawa 1998 r.

11. Wanat Benignus Józef  OCD, "Klasztor Karmelitów Bosych w Berdyczowie na Ukrainie”.,Kraków 2007 r.

12. „Санктуарій Матері Божої Бердичiвcької”, Вiнниця 2012 p. (фoтoaльбoм).

13. Ванат Бенігнус Юзеф ОСD, „Санктуарій Матері Божої Cвятoгo Cкапyлярiю в Бердичеві”, Київ 2017 p.              

Молитви до Матері Божої Бердичівської

Молитва 1. О найулюбленіша і дивовижна Володарко наша, Заступнице наша, єдина надіє наша, великими милостями та чудесами у цій святій іконі уславлена! Пресвята Діво Маріє, Мати Сина Божого, Наречена Духа Святого, до Тебе припадаємо, волаємо, стогнемо і зітхаємо: зглянься на нас оком Твоєї Милості і рятуй нас у потребах наших. Утішителько наша, борони нас від напастей видимих та невидимих ворогів наших; випроси нам справжню милість Божу, борони нас від смертного гріха і відбудь-якої зневаги величі Божої; борони нас від несподіваної та раптової смерті. Перебувай з нами, улюблена Мати, єдина надіє та Заступнице в усьому житті нашому, а особливо в останню хвилину життя. Відведи від нас усі сумніви у милосерді Сина Твого і Бога нашого. Випроси нам щирий жаль за гріхи наші і виблагай нам милість споглядання пресвятого лику Божого, щоб ми могли вічно вшановувати Тебе і прославляти Твого Сина. Котрий живе і царює навіки вічні. Амінь.

Молитва 2.До кого ж нам звертатись у нагальних потребах наших душ і тіл, як не до Тебе, Мати прекрасної любові,непохитної віри та святої надії? Ти для наших ворогів, у цьому славному благодатями образі, коронованому Папою Бенедиктом XIV, грізна, як військо, готове до бою! Ти – слава Лівану й окраса Кармелю! Ти, як непохитний мур, оберігаєш нашу Вітчизну від небезпеки! Ти обдаровуєш радістю засмучених, здоров’ям хворих, воскрешаєш померлих! У цьому чудотворному образі і на цьому місці Ти повернула життя чотирнадцятьом особам! Ти оздоровила тут багато паралітиків і калік. Сюди, сповнений віри, приходжу і я, як марнотратний син, з глибоким переконанням, що Ти завжди залишаєшся Матір’ю Милосердя. Як пророк Ілля, який на горі Кармель впізнав Тебе у хмарині, що піднімалася з моря, і після трьо хроків посухи, оживила життєдайним дощем спалену землю, так і я, спраглий, прибігаю до Тебе. Прошу сьогодні Твоєї благодаті і милосердя в моїй великій потребі … (назвати), якщо на це воля Твого Сина і необхідне для мого спасіння. Царице наша! Безліч разів на цьому місці Ти повертала слух глухим, зір сліпим, мову німим, а тим, хто потопав через повінь – рятувала життя! Наймилостивіша Матір, освяти мій розум і обдаруй благодаттю, щоб перед смертю, покутуючи і приймаючи Святі Таїнства, я міг примиритися з Богом та бачити Ісуса і Тебе навіки! Амінь!

Пісні до Пресвятої Діви Марії з гори Кармель і Матері Божої Бердичівської

Flos Carmeli (Квітко Кармелю)

FlosCarmeli, vitisflorigera, splendor coeli, virgopuerpera, singularis. Mater mitis, sedvirinescia, Carmelitis, estopropitia, Stella Maris.

Radix Jesse, germinansflosculum, hic adesse, me tibiservulum, patiaris. Inter spinas, quae crescislilium, servapuras, mentesfragilium, tutelaris.

Armatura, fortispugnantium, furunt Bella, tendepraesidium, scapularis. Per incerta, prudensconsilium, per adversa, iugesolatium, largiaris.

1. Квітко Кармелю, Лозо квітуча, Діво чиста, небес Прикрасо, Вибрана. Мати ніжна і непорочна, до синів Кармелю будь милосердна. О Зірко моря.

2. Плідна парость з кореня Єссея, Благаня прийми від слуг Твоїх, Милосердна. Серед тернин прекрасна Леліє, серця слабкі чистими збережи, Охорони.

3. Зброя кріпка в битві щоденній, Нас від ворога укрий покровом, Скапулярієм. Порадою в сумнівах укріпи, в перешкодах утіхою зміцни, Заступнице.

4. Ключі Брамо до Раю й Неба, Мати славна, провадь до себе нас у любові. Солодка Мати, Кармелю Царице, слугам своїм яви Твоє лице У вічній славі.

Найсвятіша Діво Бердичівська

Найсвятіша Діво Бердичівська Чудова Пані небесна

Пр. Матір Божа Бердичівська, Нас незалишай (2 р.)

2. До Тебе Матір прибігаємо, Допомоги Твоєї благаємо.

3. Маріє заступись за нами, Твої ми вірними рабами.

4. Нехай слава Твоя лунає, По всій Вкраїні мир звіщає.

5. Поглянь на люд Твій зібраний, Під покров Святий Твій відданий.