Марія з Гори Кармель

3illuqapldq84ss0kІз серії: "З життя Кармелю"

Енріке Кастро ОCD

_______

Проповідь отця Енріке Кастро OCD на вечірній Службі Божій під час Урочистостей Матері Божої Святого Скапулярія 15 липня у Бердичеві.

Кармеліти займають почесне місце зпосеред тих монаших родин, які шанують Матір Господа. Наш Орден визнає себе  повністю марійним: Totus marianus  est Carmelus - Кармель є цілковито марійний.

У другій половині дванадцятого століття група паломників “devoti Deo peregrini” - «присвячені Богу паломники» оселилися на Горі Кармель, неподалік джерела Іллі, з метою вести там життя “laudabiliter in sancta penitentia” «у прославленні та святому покаянні» у спосіб пустельницький та споглядальний.

Перші кармеліти збудували церкву на честь Пресвятої Богородиці Діви на горі Кармель (нині територія Ізраїлю), обрали Марію за власницю і покровительку і назвалися «Брати Пресвятої Діви Марії з гори Кармель».

Ми, кармеліти, повсякчасно жертвуємо «серце чисте і добру совість», а також виконання теологальних чеснот: віри, надії і любові.

Протягом шістнадцятого століття кармелітська духовність розквітає з появою двох учителів Церкви: Терези від Ісуса та Йоана від Хреста -  учителі католицької містики, як їх проголосив Павло VI.

Я хотів би поділитися з вами декількома аспектами марійної духовності Кармелю:

 1. Діва Марія займає центральне міце у нашому житті. Вона для нас є прикладом наслідування Христа. У Кармелі, Діва Марія не є самоціллю для поклоніння, але є вершиною нашого досвіду Бога.
 2. Виразна схильність до внутрішнього життя. З нашої внутрішньої оселі шукати божественного Союзу любові з Богом, з братами і з усім творінням.  Це прагнення близьких стосунків з Богом поглинає всю нашу волю.
 3. Одним із проявів любові Господа до Ордену Кармелітів є «святий скапулярій», котрий Діва Марія подарувала Церкві. 
 4. Скапулярій є символічним образом одягу Пресвятої Діви Марії з гори Кармель і, як будь-які шати, має призначення захищати людину та виражати ким вона є.
 5. Таке значення захисту виникає з історії його походження: у кінці 12 ст. чи на початку 13 ст. народився на горі Кармель, у Палестині, Орден Кармелітів. Невдовзі їм довелося емігрувати на Захід. 
 • 16 липня 1251 р. ПДМ вручила св. Симону Стоку, Генеральному Настоятелю Кармелітів у кембриджському монастирі в Англії, святий скапулярій, кажучи:
 • «Прийми, улюблений сину, цей Скапулярій твого ордену, котрий відсьогодні і назавжди буде знаком мого Братерства, привілеєм для тебе і усіх, хто його носить. Хто в ньому помре, не зазнає вогню вічного.»
 • «Ось знак спасіння, порятунок у небезпеках, завіт миру і вічного зобов’язання»
 • Відтоді усі шанувальники діви Марії з гори Кармель носять цю символічну шату. Дуже швидко ця практика розповсюдилася по цілому світу, також і серед нас, тут присутніх, є багато християн, котрі носять скапулярій.
 • Це доведений факт, що Діва Марія приходить з особливою допомогою до своїх дітей  в момент смерті.
 • Його значення набуло ще більшої вартості через слова, які сказав папа Йоан Павло Другий: через скапулярій, вірні віддані Пресвятій Діві Марії з гори Кармель виявляють своє бажання формувати своє життя на взірець Марії, приймаючи з чистим серцем слово Бога і присвячуючись служінню братам»
 • Тому, той, хто носить скапулярій, вирізняється глибокою Любов’ю до Марії, докладаючи зусиль, щоб пізнати, любити, наслідувати та випромінювати Ісуса і Марію, як Вона, котра сталася монстранцією Христа для людей.

Цей зв’язок: Марія з гори Кармель, внутрішнє життя і святий скапулярій посилюються кармелітським братерством , вираженим через святу Терезу від Ісуса.

Сьогодні, як і від початку нашого існування, уся родина Кармелю (монахині, ченці, миряни, усі ті, хто носить святу шату Кармелю, тобто святий скапулярій) є запрошена почитати Діву Марію з «чистим серцем», роздумувати над Словом Господнім і щедро служити нашим братам і сестрам.

Нехай Марія, Краса гори Кармель, поблагословить Церкву України, охороняючи її від усього злого і наповнюючи її благами Господа нашого Ісуса Христа. Амінь.