Три фотографії, які Новий Заповіт зберіг з Матір’ю Ісуса

IMG 1918Із серії: "З життя Кармелю"

Енріке Кастро ОCD

_______

Конференція отця Енріке Кастро OCD, настоятеля Монастиря Босих Кармелітів "Stella Maris" в Ізраїлі під час ночі чування з 15 по 16 липня у Всеукраїнському Санктуарії Матері Божої Святого Скапулярія.

Переважна більшість із нас використовує мобільний телефон, на котрому зберігаємо деякі фотографії, котрі нагадують нам про людей, яких любимо або особливі моменти. У Новому Заповіті також збережені деякі цікаві фотографії з життя Марії. Я попросив Святого Духа, щоб він відкрив мені три фотографії з Марією.

Фотографія перша: Марія належала Богу

Підчас відвідин Єлизавети Марія проявила свою вдячність Богові, скаладаючи кантик, котрий ми аж досьогодні співаємо: «Велике бо вчинив мені Всемогутній, і святе Його ім'я.» Увесь цей кантик складається з фраз, узятих зі Святого Писання. Лише особа, котра знає Святе Письмо і зберігає її у своєму серці здатна скласти подібний кантик. Марія відкривала своє серце і зберігала Слово Боже, роздумувала над ним. За часів Ісуса синагоги складалися з окремо приділеного місця для жінок і окремо приділеного місця для чоловіків, як це відбувається і досьогодні. Добре відомо, що Марія також приймала співучасть у зібраннях свого народу, молилася до Бога разом з ним. Вона знала історію Авраама і вихід, обітниці дані Богом народові через пророків, псалми Давида. Вона намагалася узгодити своє життя відповідно до задуму Божого. 

І не лише це. Вона не лише чула Слово Боже і роздумувала над ним, але й також намагалася передати його іншим та жити ним сама, втілити його у своє життя. Саме це видно підчас відвідин ангела Гавриїла. Марія не мала жодного сумніву відкритися на волю Бога. Вона прийняла Слово і відкрилася на Божий план: «Ось я слугиня Господня, нехай зі мною станеться по Твоєму слову». Як часто ми роздумуємо над Словом Божим, читаємо його, знайомимося з ним? Це Слово спонукає нас дати відповідь. Марія говорить: «Нехай це слово Бога здійсниться в мені, втілиться в моєму житті». Саме через це її двоюрідна сестра Єлизавета воскликнула: «Марія, благословенна Ти, що увірувала, тому що здійсниться те, що сказав тобі Господь.»     

Саме ця постійна пильна увага приділена Слову Божому в Біблії та Слову у житті є причиною величі Марії. Я хотів би щоб кожен з нас звертав пильну увагу: одним оком на Біблію, іншим – на наше життя. Роздуми над Словом Божим нас поєднують з Богом, присутнім у моментах нашого щоденного життя. У цій пильній увазі до Слова Божого можемо почути, як Ісус проголошував проповідь народові, а одна жінка воскликнула, прославляючи Його матір: «Благословенне лоно, котре Тебе носило і груди, що Тебе годували». Але Ісус не до кінця погоджувався саме з таким формулюванням прославлення і проголосив значно вищу хвалу своїй матері: «Благословенні ті, хто слухають Слово Боже і його виконують, його втілюють у життя». Таким чином, наш зв'язок з Біблією має бути дуже пов’язаним із щоденними моментами нашого життя. Так само, як в молитву приносимо наше сьогодення, а в сьогодення – нашу молитву. Багато з нас переживає постійний розрив: однією річчю є життя, а зовсім іншою – віра. Але Марія є повністю об’єднана з планом Божим в Слові і в своєму житті.  

Нехай ніхто не думає, що Діві Марії все давалося легко. Якщо поглянемо на Назарет, побачимо що це було маленьке і дуже вбоге поселення: кількість мешканців ледве сягала 40 родин, майже усі жили в печерах і мали лише найнеобхідніші речі для життя. В Назареті знаходилося одне джерело, яке давало воду його мешканцям. Таким чином, жодні ангели не спускалися з неба, щоб принести Марії воду. Вона не була завжди зі складеними в молитві руками. Мусила виконувати хатню роботу, піклуватися про свій дім та своїх сусідів. Я сподіваюся, що у кожного з вас буде можливість прочитати поезію, написаною св. Терезою від Дитятка Ісус «Чому люблю Тебе, о Маріє». Св. Тереза від Дитятка Ісус дуже надихалася її служінням, споглядала історію життя Марії.

У своїй твердій постанові слухати і виконувати Слово Боже Марія знаходила не лише щастя і мир, але Воно було також її фортецею у час страждання. Марія не була визначною вченою. Ця молода дівчина з Назарету ніколи не закінчувала університету і не отримала жодного наукового ступеню. Вона була Матір`ю мудрості, хоча не розуміла усіх речей. Так само, як ми: не розуміємо багато речей у нашому житті, але зберігаємо їх у своєму серці. Не розуміємо чому саме така ситуація трапляється з нами, чому саме така хвороба нам трапляється, чому відбувається війна з Росією… Багато речей не розуміємо, але зберігаємо у своєму серці, там, де мешкає Бог. Відтоді, як ангел Гавриїл сповістив Марії божественний задум, вона пережила багато темних ночей, так само, як св. Йоан від Хреста. Таким чином, ангелу довелося їй сказати: «не бійся, Маріє!». Коли ми також не розуміємо чогось у нашому житті, не можемо цього осягнути нашим розумом, почуймо ці самі слова, які сказав ангел і каже також Бог до нас: «Не бійся!». Св. Йосип також мав свої темні ночі. Але Господь сказав йому: «не бійся!», тобто не бійся взяти Марію за свою дружину! Але світло з’являлося по мірі того, як Марія крокувала уперед.

Завершую цю першу фотографію наступними словами:

Бог не був для Марії якоюсь гарною ідеєю, теорією, але Кимось, з Ким можна мати живі стосунки: у радощах і горі.  Бог, котрий є Любов’ю, заволодів життям Марії. Сьогодні ми також запрошені не противитися волі Божій, дозволити Йому чинити з нами згідно свого задуму.

Фотографія друга: Марія належала людям, уважна і турботлива до інших.  

Слово Боже не робить Марію відокремленою від життєвих речей чи від свого народу. Навпаки, зробило її більш поєднаною з усіма та з усим. Можемо добре уявити собі Марію, котра живе в Назареті, прислухаючись до інших, уважною, турботливою до проблем інших. Настільки, що одразу, як почула новину про Єлизавету, котра була вже старшого віку і вперше вагітною, поспішила служити їй. Щоб пройти відстань з Назарету до Єрусалиму потрібно було як мінімум три дні. Так само, як і ви, що також пройшли такий довгий шлях і так багато днів, щоб дістатися до цього місця! Марія поспішала допомогти Єлизаветі. 

Іншого разу Марія була запрошеною на весілля в Кані. Ісус також був там, разом зі своїми учнями та Своєю Матір’ю. Правду кажучи, ця пара наречених була дуже бідною, тому що весілля у Галілеї, Палестині зазвичай тривали до восьми днів. А цій парі закінчилося вино на веселлі, що означає, що у них були серйозні фінансові труднощі, так само, як у багатьох з-посеред нас. Отже ця пара вирішила одружитися і присвятитися Богові, а Марія помічає, що бракує їм вина і зробила все, що могла, щоб роздобути їм вина. Вона також була бідною, не могла вийти і купити вина на все село, на все весілля. Але оскільки її єдиним багатством був Ісус Христос, звертається до нього: «Вина в них нема». Таким чином, Ісусові нічого не залишалося, як вчинити своє перше чудо на благо подружжя. Таким чином, якщо подружжя молиться, нехай не має жодних сумнівів, що Марія заступається за них у їхніх потребах. Дозвольте, щоб Марія заступалася за вами, за подружжями! Іноді зустрічаємо подружжя, в котрих вже бракує любові, вже протягом довшого часу навіть не розмовляють між собою. Є значно легше мати за співрозмовника свій мобільний телефон або телевізор. Багато подружь занедбали молитву. – Вже немає в них вина. Але Марія чуває над вашим подружжям і знає, чого вам бракує. Закликаю тут присутню молодь молитися за подружні пари. Ісус чинить чудо, каже «зачерпніть води і принесіть». Чим є ця вода? Є нашими зусиллями, що докладаємо. Кожен з нас має доскласти певних зусиль: «Господи, ось моя вода. Ось мій час, ось моє відкрите вухо, ось моє прощення. Перетвори його на найкраще вино!». І так сталося. Те подружжя пригощало найкращим вином.  

Фотографія третя: Марія об’єднується з апостолами на молитві.

Звідки Марія черпала силу, щоб завжди належати Богові і людям?

Писання розповідає нам, що Марія, після Вознесіння Ісуса на небо, залишилася з апостолами і перебувала з ними протягом дев’яти днів на молитві, аж до дня П’ятидесятниці. Саме у цьому полягає таємниця її сили: у молитві! Роздумувати над Словом Божим, роздумувати над життям. Вона перебувала на молитві посеред тих чоловіків, переповнених страху, щоб обдарувати їх довірою та впевненістю, аж допоки Господь через Зішестя Святого Духа перемінив тих чоловіків на сильних та відважних. Вони більше не боялися ні погроз, ні в’язниці, ні тортур. Марія надихнула їх на відвагу, а Святий Дух завершив цю справу. Тому, якщо ми маємо страх перед чимось, молімося разом з Марією, а Вона допоможе нам відкритися на Святого Духа!

Марія зробила те, що радив Ісус: «Отак коли ви, злими бувши, умієте давати дітям вашим дари добрі, оскільки більш Отець небесний дасть Святого Духа тим, що у нього просять!». А вона просила його про Святого Духа з силою, в єдності з першою спільнотою.

Таким чином, ми побачили три фотографії з Марією. Звісно, їх є значно більше у Новому Заповіті.

Запрошую, кожного, хто зараз має при собі мобільний телефон, витягнути його, взяли в руки і задумалися: скільки фото з тих, що на ньому збережені, мають спільне з твоїми стосунками з Богом, з Його присутністю у Твоєму житті, скільки там діалогів з Богом, переповнених любові і дружньої приязні.  

Нехай Марія, Матір Ісуса, через заступництво Кармелю, Матір Бердичівська, допоможе нам досягти благодаті роздумувати над Словом Божим удень і вночі, а також втілювати це Слово у життя. Амінь.