Урочистості Матері Божої Святого Скапулярія

13Із серії: "З життя Кармелю"

Максим Железницький

_______

Тисячі паломників з багатьох країн та міст України, а також інших країн цього року прибули до Бердичева, щоб взяти участь у Урочистостях Матері Божої Святого Скапулярію. 15 паломницьких груп з різних міст України, а також з Польщі. Найменшим паломником, який прибув до Бердичева сам лише 8 місяців, а найстарший паломник  мав 89 років.

Традиційно, у перший день Урочистостей, після обіду на площі Святого Йоана Павла ІІ зустрічали піші паломницькі групи. Найбільша піша паломницька група, яка налічувала 785 вірних, це ювілейне 25-те Францисканське паломництво Шепетівка-Полонне-Бердичів. Традиційно також прибули до Бердичева паломницькі групи з Хмельницького, дві групи з Житомира, Андрушівки, Биківки, Довбишу, Миронівки. Прибули також дві велосипедні групи з Коростишева та Харкова. Також зустріли на площі перед Санктуарієм паломницьку групу молоді з міста Югув, Польща.  Усіх паломників зустрічали Єпископ, Ординарій Київсько-Житомирської дієцезії Віталій Кривицький та настоятель Бердичівського Санктуарія отець Рафаїл Мишковський OCD.

Після прийняття усіх груп паломників відбулась Служба Божа, яку очолив Єпископ Віталій Кривицький, Ординарій Київсько-Житомирської дієцезії, а йому співслужили: Єпископ Станіслав Широкорадюк, Ординарій Харківсько-Запорізької дієцезії, який також пішки йшов як паломник чотири дні до Бердичева разом з Францисканським паломництвом, а також численні священики.

Проповідь виголосив отець Енріке Кастро OCD, настоятель монастиря Stella Maris на горі Кармель у Ізраїлі. По завершенню літургії відбулася молитва прослави, а також розташування паломників.

З 22 години по 6 годину ранку у Всеукраїнському Санктуарії Матері Божої Святого Скапулярія відбувалося нічне молитовне чування.

У другий день Урочистостей на площі продовжували зустрічати паломників, також відбулася молитва Розарія.   Урочиста Літургія розпочалась об 11-ї годині.  Очолив  її Кардинал Зенон Грохолевський, представник Папи Римського Франциска, а співслужили йому Архієпископ, Митрополит Львівський Мечислав Мокшицький, Єпископ Віталій Кривицький, Ординарій Київсько-Житомирської дієцезії та присутні Єпископи з України: Єпископ Станіслав Широкорадюк, Ординарій Харківсько-Запорізької дієцезії, Єпископ Броніслав Бернацький, Ординарій Одесько-Сімферопольської дієцезії, Єпископ Віталій Скомаровський, Ординарій Луцької дієцезії, Єпископ Леон Дубравський, Ординарій Камянець-Подільської дієцезії,  Радослав Змітрович, Єпископ-помічник Камянець-Подільської дієцезії, Єдвард Кава, Єпископ-помічник Львівської Архидієцезії та численні священники.

 Прибули також на Урочистості представники Ордену Босих Кармелітів з-за кордону: отець Енріке Кастро OCD, настоятель монастиря Stella Maris на горі Кармель у Ізраїлі, Краківську провінцію Ордену Босих Кармелітів представляв заступник провінціала отець Павло Ганчак OCD, а також делегат провінціала на Україні отець Юзеф Кухарчик OCD. Вже традиційно взяв участь у Урочистій Літургії отець Іван Цихуляк, настоятель парафії святого священномученика Йосафата Української Греко-Католицької церкви у Бердичеві. Вперше взяв участь у Урочистостях Архімандрит Мітрад Хенрік Блащик з Вірменської Католицької Церкви в України.

Під час Літургії в особливий спосіб відзначали 100 річницю об’явлення Матері Божої у Фатімі. Також в особливий спосіб огортали молитвою Україну, просячи про мир. Цього року у процесії Ікону несли українські військовослужбовці.

У своїй проповіді Кардинал Зенон Грохолевський розповів, що радий, що може очолити Урочистості у Бердичеві, а також розповів про Матір Божу, як Матір Церкви.

«Я радий, що можу сьогодні очолювати Святу Месу в цьому прекрасному Санктуарії Матері Божої Святого Скапулярія в Бердичеві. З великою увагою я читав про славну історію цього осередку марійної побожності, і не лише про його релігійне життя, а й про його доброчинну, наукову, культурну, просвітницьку та видавничу діяльність. На жаль, на це місце припала також дуже важка доля цього регіону: нищівні наїзди татар чи пізніше росіян, касація ордену Босих Кармелітів, які опікувалися цим храмом, кількаразове знищення святині й монастирських будівель, крадіжки, профанації святих місць, особливо перетворення храму на музей атеїзму і т. д. Сьогодні радіємо, що це святе місце протягом останніх кількох десятків років відродилося, набуло особливої слави. Сам Папа Святий Йоан Павло ІІ посвятив новий образ Матері Божої Бердичівської (9 червня 1997), який незабаром був коронований папськими коронами (19 липня 1998), а в жовтні 2011 року єпископат України проголосив увесь монастирський ансамбль Національним Санктуарієм України. Та найбільше радує той факт, що тепер стільки вірних прибуває сюди, щоби вшанувати Божу Матір, виразити свою любов до Неї і просити про Її заступництво перед Божим троном…..» - розповів у проповіді Кардинал Зенон Грохолевський.

Відвідали святкування в Бердичеві також представники дипломатичних місій та іноземних делегацій з Польщі, Японії та Хорватії. Зокрема: офіційний представник Парламенту Польщу Марцін Пожучек, Надзвичайний і Повноважний Посол Республіки Хорватія Томіслав Відошевіч, Надзвичайний і Повноважний Посол Японії Шігекі Сумі з дружиною, Генеральний Консул Республіки Польщі у Вінниці Томаш Олейнічак,  Генеральний Консул Республіки Польща у Іркутську (Росія) Кшиштоф Свідерек, а також представники обласної, міської та районної влади.

На завершення Літургії до вірних звернулись Архієпископ-Митрополит Львівський Мечислав Мокшицький та Єпископ Віталій Кривицький, Ординарій Київсько-Житомирської дієцезії. Архієпископ-Митрополит Львівський Мечислав Мокшицький зачитав Акт присвячення України Непорочному Серцю Марії пастирями Римсько-Католицької Церкви в Україні.

До усіх зібраних слова подяки скерував настоятель бердичівської парафії Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії та хранитель Санктуарію отець Рафаїл Мишковський OCD.  Він подякував всім паломникам, які прибули до Бердичева, а також представникам влади, офіційним делегаціям, парафіянам та добродіям за допомогу в організації та проведенні Урочистостей Матері Божої Святого Скапулярія. Отець Рафаїл запросив до слова для Бердичівського міського голову Василя Мазура, офіційного представника Парламенту Польщу Марціна Пожучека. Звернувся до усіх присутніх українською мовою і заступник провінціала Краківської провінції Ордену Босих Кармелітів отець Павло Ганчак OCD

Василь Мазур подарував подарував новому Єпископу, Ординарію Київсько-Житомирської дієцезії Віталію Кривицькому копію Ікони Матері Божої Бердичівської. А наймолодші парафіяни подякували Кардиналу Зенону Грохолевському та усім Єпископам, які прибули на Урочистості.

Урочиста Літургія завершилася виконанням духовного гімну України - "Боже, Великий, Єдиний, нам Україну храни".

Після закінчення Літургії всі бажаючі могли прийняти шату Марії - Святий Скапулярій, який накладали отці босі кармеліти, а також поспілкуватися, помолитися біля Ікони Матері Божої Святого Скапулярія у храмі.

Максим Железницький

Фото – Олена Кулигіна

Галерея зображень