Матір Божа Бердичівська (частина 5)

567786444Із серії: "Історія Ікони"

о. Павло Ферко OCD

______

У п'ятій частині ми розглянемо православну версію історії ікони Матері Божої Бердичівської та її тип, сформовану в вісімнадцятому столітті в Православній Церкві. І на завершення історія сучасної ікони Mатері Божої Бердичівської в церкві Св.Миколая в Бердичеві. Таким чином, ми маємо дві ікони Mатері Божої Бердичівської в місті Бердичеві!!! Ви знали про це?

„Історія ікони розпочинається з козацьких часів, коли ікона чудотворним чином явилась козаку – Тишку. Це відбулося у славному місті Бердичеві, який відомий з 1546 року, розташований в межах Житомирської області. Згодом для цього образу козак збудував спеціальний храм, і назвав храм іменем архангела Михаїла. Через деякий час, поляки з наміром захопити ікону, підпалили храм. Чудотворне зображення Божої Матері було перенесено в монастир Боcих Кармелітів. Монастир і по сьогоднішній день знаходиться в місті. На теперішній час –це велична ікона Божої Матері в золотій оправі, з дорогоцінними каменями, прикрашена золотим вінцем і короною з діамантами, що були подаровані від папи Пія IX”.

1. По-перше, це неможливо, щоб ікона була відібрана у православних, тому що відсутній такий тип ікони Божої Матері в давньоруському або російському іконописі. Булапрocтo привезена з Риму, а потім після століть прийнята і широко поширена - в дещо зміненому вигляді, в православній церкві. І в будь-якому випaдку знайдена і обговорювана нижче версія запозичена з графіки Теодора Раковецького.

2. По-друге - на теперішній час - після зникнення ікони в 1941 році ікона Божої Матері, намальована в 1991 році має корони поблагословені Папою Йоаном Павлом II (а не Пієм IX!!!) в 1997 році і коронована 19 липня 1998 р. єпископом Яном Пурвінським.

Зміст зображення ікони наступний. На ній ілюструється фрагмент життя святого Досифея, котре було викладено в літописах Димітрія Ростовського. В писанні Ростовського говориться, що коли Досифей був у Єрусалимі, і стояв у страшному захопленні від картини Страшного Суду, від того як страждали грішники в темному царстві – йому явилась Божа Матір. Він у неї запитав: “Як уникнути страшних мук?”. У відповідь Досифей отримав три головні постулати – дотримуватися посту, не їсти м’яса та молитися. Отож, саме зображення ікони і передає розмову Богородиці і Досифея. Досифей запитує: “Пречиста Діво, як потрібно жити, щоб визволитись від мук грішників”. Вуста Божої Матері промовляють у відповідь: “Постися, не вживай м’яса, багато молися, і ти визволишся від мук грішників”.

Тепер копії зображення ікони Бердичівської Божої Матері поширені не тільки в Україні, але й по всьому світі. Являється чудотворною іконою католиків та православних. І по цей день, до монастиря Кармелітів кожного року збирається багато паломників-католиків. 

«Шия Твоя – як стовп Давидів... тисяча щитів висить на ньому – усі щити сильних…»

Восени 2011-го року, а це було в жовтні, до послушника Свято-Іоанно-Богословського храму с. Скраглівки Василія приїхав на гостювання раб Божий Миколай із Житомира. Вони спілкувалися, читали молитви до Пресвятої Богородиці, і одного разу розмова торкнулася історії ікони Божої Матері Бердичівської, зокрема, явлення образу Пресвятої Богородиці з Немовлям козаку Тишку. Віруючі побачили на одному з православних російських сайтів у списках усіх відомих Богородичних образів зображення ікони Божої Матері Бердичівської. Написи над ликами двох Святих були нечіткими, і Василій та Миколай зв’язалися зі Спілкою, де підтвердили їх здогадку: це Святий благовірний князь Олександр Невський і Святий Великомученик Георгій Побідоносець.

Виникла думка про те, що було б добре написати копію ікони Богоматері Бердичівської. Місцевий художник Мирослав Ясельський зробив декілька ескізів, згодом зупинилися на остаточному варіанті, де в центрі – образ Божої Матері Бердичівської, і з двох сторін – лики Святих: благовірного князя Олександра Невського і Великомученика Георгія Побідоносця. Після духовних роздумів і обговорень влітку 2012-го року бердичівляни приїхали до Високопреосвященнішого Никодима, Архієпископа Житомирського і Новоград-Волинського. Владика надав благословення на написання списку ікони Божої Матері Бердичівської. В серпні Мирослав Ясельський розпочав благу справу, і список був майже завершений узимку 2012-го, перед святом Введення в храм Пресвятої Богородиці.

Копія шанованої святині чекала свого часу…

Створення ікони – це складний і протяжний творчий процес, пов’язаний із глибокими роздумами та пошуком рішень. Благочинний Бердичівського округу, настоятель Свято-Миколаївського собору протоієрей Віталій Бойков та клірик храму, протоієрей Віктор Сватула (відповідальний у благочинні за відділ релігійної освіти), побувавши у майстерні художника, порадили додати деякі штрихи й деталі до ликів Святих.

Оригінальна ікона Божої Матері Бердичівської виконана у візантійському стилі. При написанні копії були внесені деякі елементи реалізму, при цьому основні композиційні принципи залишилися непорушними. Цій іконі притаманні живість і натуральність образів, її колорит будується на поєднанні спокійних охристих тонів. В центрі ікони – Богоматір, уподібнена біблійному образу Давидова стовпа зі щитами і зброєю, що служили захистом Єрусалиму. Пресвята Богородиця одягнена в синю сукню і червоний мафорій (велике покривало), що огортає Її голову, плечі і спускається донизу. Божа Мати лівою рукою тулить Боже Дитятко, а правою тримає рученята Ісуса. З двох сторін – Святий благовірний князь Олександр Невський і Святий Великомученик Георгій Побідоносець.

Внизу напис: «Як стовп Давидів у Філіпіаді: тисячі щитів висять на ньому, відображаючи всі стріли сильних».

Колись Святий цар і пророк Давид створив свій несказанно прекрасний стовп, що стояв на високій горі, між Сіоном і Єрусалимом. І був він серед них, ніби шия між тілом і головою, бо своєю висотою перевершував Єрусалим і досягав Сіону. На тому стовпі висіли щити і зброя, необхідні для війни та захисту Єрусалима…

Божа Матір постійно молиться за нас, покриті, як щитом, її Святим покровом, ми залишаємося непошкодженими від стріл. Бо наша Захисниця має тисячу щитів для нашої охорони. «Ікона Божої Матері Бердичівської, Яка є покровителькою міста, знайшла своє місце у головному храмі Бердичева, – говорить благочинний округу, настоятель Свято-Миколаївського собору протоієрей Віталій Бойков. – В усі часи історії не припиняється Її заступництво за нас перед Господом. І мешканці Бердичівщини сьогодні звертають свої молитви до Пресвятої Богородиці перед Її іконою «Бердичівська».

Галерея зображень